Committees

Organizing Committee

  • Ben Goertzel, Novamente
  • Blerim EmruliLuleå University of Technology
  • Brandon Rohrer, Sandia National Laboratories
  • David Orban
  • Itamar Arel, The University of Tennessee
  • Joscha Bach, Humboldt University of Berlin
  • Marcus Hutter, Australian National University
  • Randal Koene, Halcyon Molecular
  • Rod FurlanQuaternix Research Inc. and Singularity University
  • Sarah BullAustralian National University
  • Stephen Reed, Texai

Local Organizing Committee

  • Anders Sandberg, University of Oxford
  • Nick Bostrom, University of Oxford
  • Sean O’Heigeartaigh, University of Oxford
  • Stuart Armstrong, University of Oxford
  • Toby Ord, University of Oxford
  • Vincent C. MüllerUniversity of Oxford

Program Chairs

  • Joscha BachHumboldt University of Berlin
  • Matthew Ikle’, Adams State University

Program Committee

  • Sam Adams, IBM Research
  • Itamar Arel, University of Tennessee
  • Joscha Bach, Humboldt-University of Berlin
  • Sarah Bull, National ICT Australia
  • Jonathan Connell, IBM Research
  • Cristiano Castelfranchi, Institute of Cognitive Sciences and Technologies, Italy
  • Antonio Chella, University of Palermo, Italy
  • David A. Dalrymple, Harvard University
  • Stan Franklin, University of Memphis
  • Deon Garrett, Icelandic Institute for Intelligent Machines
  • Nil Geisweiller, Novamente
  • Ben Goertzel, Novamente
  • J. Storrs Hall, Institute for Molecular Manufacturing
  • Louie Helm, Singularity Institute
  • Eva Hudlicka, Psychometrix Associates
  • Marcus Hutter, Australian National University
  • Matt Iklé, Adams State University
  • Benjamin Johnston, Consultant, Sidney, Australia
  • Cliff Joslyn, Pacific Northwest National Laboratory
  • Randal Koene, Halcyon Molecular
  • Kai-Uwe Kühnberger, University of Osnabrück, Germany
  • Christian Lebiere, Carnegie Mellon University
  • Shane Legg, Gatsby Computational Neuroscience Unit, UC London
  • Moshe Looks, Google Inc.
  • Stacy Marsella, University of Southern California
  • Eddie Monroe, Novaments
  • Günter Palm, University of Ulm, Germany
  • Stephen Reed, Texai
  • Paul Rosenbloom, University of Southern California
  • Ute Schmid, University of Bamberg
  • Jürgen Schmidhuber, IDSIA, Switzerland
  • Zhongzhi Shi, Chinese Academy of  Sciences
  • Bas Steunebrink, IDSIA, Switzerland
  • Rich Sutton, University of Alberta
  • Kristinn R. Thórisson, Reykjavik University, Iceland
  • Julian Togelius, IT University of Copenhagen, Denmark
  • Mario Verdicchio, University of Bergamo, Italy
  • Pei Wang, Temple University
  • more to come

Demo-Track Committee

  • To be determined

Steering Committee

  • Ben Goertzel, Novamente
  • Marcus Hutter, Australian National University